Mă chinui cu un quest de cateva zile. HELP

Încuiat
Avatar utilizator
gabriel420
4Metin
4Metin
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 14, 2022 6:48 pm
Status: Activ
Multumiri acordate: 2

Mă chinui cu un quest de cateva zile. HELP

Mesaj de gabriel420 »

Bună ziua,

Vreau sa adaug acest quest pe care il atasez jos, pentru ca jucatori Online sa primeasca MD o dată la o oră. Acest quest cere ca jucatorul sa scrie un cod . Eu vreau ca jucatoru sa fie limitat sa scrie codu ala de exemplu la un minut. Si daca nu reuseste sa il scrie intr-un minut sa nu mai primeasca md-urile. Ca asa stau online 24h si cand merg la pc scriu codurile si primesc md-urile pentru toate 24h dar eu am fost afk de exemplu.

Atasez questul ..
Multumesc.

Cod: Selectaţi tot

quest monede_dragon_automat_v2 begin
state start begin
when login begin
local timp = 3600
local monede = mysql_query("SELECT coins from account.account WHERE id="..pc.get_account_id().." LIMIT 1;")[1][1]
syschat("|cff56ff00|H|h[Metin2A]|h|r : In momentul de fata ai |cffffa700|H|h" .. monede .. "|h|r monede dragon.")
loop_timer("incarcare_monede", timp)
end
when incarcare_monede.timer begin
local suma_monede = 1
local cod_verificare = math.random(100001,999999)
say_title("Verificare |cff56ff00|H|hAFK")
say("A trecut o ora de cat esti online,")
say("contul tau va fi acreditat cu ".. suma_monede .." monede dragon")
say("pentru a primii aceasta recompensa trebuie sa scrii corect codul de mai jos:")
say("")
say("")
say("")
say("")
say("")
say("")
say("Acest cod: |cffffa700|H|h".. cod_verificare .."")
local introducere_cod = input()
introducere_cod=tonumber(introducere_cod)
if introducere_cod == cod_verificare then
local selectare_tabel = mysql_query("SELECT coins from account.account WHERE id="..pc.get_account_id().." LIMIT 1")
local incarcare_monede = mysql_query("UPDATE account.account SET coins ='"..(selectare_tabel.coins[1]+suma_monede).."' WHERE id="..pc.get_account_id().." LIMIT 1")
syschat("|cff56ff00|H|h[Metin2A]|h|r : Ai introdus codul de verificare corect, contul tau a fost acreditat cu |cffffa700|H|h".. suma_monede .."|h|r monede dragon.")
local monede = mysql_query("SELECT coins from account.account WHERE id="..pc.get_account_id().." LIMIT 1;")[1][1]
syschat("|cff56ff00|H|h[Metin2A]|h|r : In momentul de fata ai |cffffa700|H|h" .. monede .. "|h|r monede dragon.")
else
syschat("|cffff0000|H|h[Metin2A]|h|r : Ai introdus un cod gresit, prin urmare nu ai primit nicio moneda dragon.")
end
end
end
end
Ultima oară modificat Sâm Aug 17, 2024 8:17 am de către F. Gabriel, modificat 1 dată în total.
Motiv: #Adaugat in code
Avatar utilizator
F. Gabriel
Administrator
Administrator
Mesaje: 429
Membru din: Lun Aug 01, 2022 10:23 am
Localitate: Tecuci
Status: Retras
Multumiri acordate: 15
Multumiri primite: 156
Contact:

Re: Mă chinui cu un quest de cateva zile. HELP

Mesaj de F. Gabriel »

In varianta simpla de quest nu poti sa retragi mesajul afisat pe ecran, o solutie ar fi teleportarea.
Daca nu introduce codul in 60 de secunde, sa-l teleporteze intr-un alt loc in mapa (sau in acelasi loc) si dispare questul de pe ecran.

Optiunea pe care vrei tu sa o adaugi are nevoie de un panou py din client cu timer, input catre quest si timerul sa retraga panoul daca nu se introduc date in x secunde.
Imagine

Hosting Metin2 by OVINETWORK.RO
Avatar utilizator
gabriel420
4Metin
4Metin
Mesaje: 17
Membru din: Mie Dec 14, 2022 6:48 pm
Status: Activ
Multumiri acordate: 2

Re: Mă chinui cu un quest de cateva zile. HELP

Mesaj de gabriel420 »

F. Gabriel scrie: Sâm Aug 17, 2024 8:20 am In varianta simpla de quest nu poti sa retragi mesajul afisat pe ecran, o solutie ar fi teleportarea.
Daca nu introduce codul in 60 de secunde, sa-l teleporteze intr-un alt loc in mapa (sau in acelasi loc) si dispare questul de pe ecran.

Optiunea pe care vrei tu sa o adaugi are nevoie de un panou py din client cu timer, input catre quest si timerul sa retraga panoul daca nu se introduc date in x secunde.
Am inteles acum de ce nu imi iese mie treaba cu timpul.
Multumesc frumos.
Avatar utilizator
RazVan
Administrator
Administrator
Mesaje: 695
Membru din: Mie Oct 19, 2022 5:25 pm
Localitate: München
Status: Activ
Multumiri acordate: 12
Multumiri primite: 18
Contact:

Re: Mă chinui cu un quest de cateva zile. HELP

Mesaj de RazVan »

Raspuns primit ! t/c
Imagine
Încuiat